کار در کانادا

در این مقاله سعی شده است اطلاعات مختصری از کار در کانادا در اختیار شما قرار بگیرد. جهت دریافت اطلاعات کامل تر با مشاورین موسسه تماس بگیرید.

 • کارکنان ماهر کانادا
 • ویزای Skilled Worker کانادا
 • اکسپرس اینتری Express Entry
 • لیست مشاغل کانادا
 • کار در کانادا
 • هزینه زندگی در کانادا
 • ایرانیان کانادا
 • اقتصاد کانادا
 • درباره کانادا

کارکنان ماهر در کانادا

موقعیت های شغلی در کانادا فراوانند، با این حال درصد بیکاری 5% است. اما کانادا در برخی رشته ها و زمینه های شغلی با کمبود نیروی ماهر مواجه است. از این رو، برای جبران این کمبود از نیروهای ماهر خارجی مهاجر استفاده میکند. بخش قابل توجهی از مهاجران کانادا در گروه کارکنان ماهر فدرال Federal Skilled Worker قرار دارند. این افراد کسانی هستند که به واسطه تخصص یا مهارت خود به کانادا مهاجرت می کنند.

نظام مهاجرتی کانادا سال‌هاست که برای مهاجرت افراد از یک روش امتیازبندی استفاده می‌کند؛ به این صورت که برای هر روش مهاجرت، موارد خاصی را در نظر می گیرند و به هر مورد امتیاز می دهد. سپس امتیاز افراد را در هر مورد می سنجد و جمع میزند. برای اینکه شما بتوانید در زمینه های مورد نیاز استخدام شوید باید بتوانید در شرایط ارزیابی کارکنان ماهر کانادا امتیاز کافی را کسب کنید. حداقل امتیاز قبولی در مرحله اول 67 امتیاز از 100میباشد.

 • در این سیستم، شش نکته ارزیابی میشود:

فاکتور اول: مهارت های زبانی در دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی

حداکثر امتیاز: 28

توانایی برقراری ارتباط کارکنان به زبان های رسمی کانادا بسیار مهم است، اگر شما هر دو زبان را بدانید، طبیعتا امتیاز بالا تری خواهید داشت. به هر کدام از این دو زبان تسلط بیشتری داشته باشید، زبان اول شما محسوب می شود و دیگری زبان دوم شما.در صورت تسلط بر زبان های دیگر امتیاز اضافه در نظر گرفته می شود.

برای اثبات تسلط خود بر این زبان ها باید حتماً در آزمون های مورد قبول اداره مهاجرت شرکت کنید که در حال حاضر برای انگلیسی CLB یا IELTS و برای فرانسهTEFو یا NCLC است.

فاکتور دوم: تحصیلات

حد اکثر امتیاز:25

متقاضی باید برای کسب امتیاز در این مورد یکی از این دو شرایط را دارا باشد:

 • یا ثابت کند که بخشی از تحصیلات خود را در کانادا گذرانده و حداقل یک مدرک دیپلم به بالای کانادایی دارد
 • و یا مدرک غیر کانادایی متقاضی باید توسط یکی از آژانس های مورد قبولCIC ارزشیابی شده و با مدارک کانادایی تطبیق داده شود تا ثابت شود که تحصیلات انجام شده با حداقل دیپلم دبیرستان کانادایی یا بالاتر هم ارزش و برابر است. پس از ارزیابی (Educational Credential Assessment (ECA هم باید در پرونده پیوست گردد.
 • بهتر است شخص متقاضی تمامی مدارک تحصیلی، از دیپلم تا آخرین مدرک خود را ارزشیابی کند.

فاکتور سوم: سابقه و تجربه کاری

حداکثر امتیاز: 15

متقاضی بر اساس تعداد سالیانی که حداقل 30 ساعت در هفته به طور ممتد به کار حقوق دار مشغول بوده، امتیاز میگیرد.درواقع، امتیاز تجربه کاری براساس کارهایی است که طی ده سال گذشته در طبقه بندی های رده صفر، A یا B انجام شده. این طبقه بندی ها توسط سازمان منابع انسانی و گسترش مهارت های کانادا HRSDC تعریف شده اند.

طبقه بندی(NOC و یا National Occupational Classification ) مشاغل را به دسته های کلی زیر تقسیم بندی می کند:

 • مشاغل رده صفر یا مشاغل تخصصی و مدیریتی.
 • مشاغل سطح A یا : Skill Level A این ها مشاغل تخصصی هستند که معمولا نیازمند تحصیلات دانشگاهی اند.
 • مشاغل سطح B یا: Skill Level B این مشاغل، مهارتی هستند و معمولا نیازمند تحصیلات در سطح کالج و یا دوره دیدن هنگام کار هستند.
 • مشاغل سطح C یا : Skill Level C این نوع مشاغل معمولا نیازمند تحصیلات دبیرستانی و همین طور آموزش حین کار هستند.
 • مشاغل سطح D یا Skill Level D: برای این مشاغل تخصص خاصی احتیاج نیست ولی گاهی نیاز به پاره ای آموزش ها در محل کار وجود دارد.
 • : گواهینامه AEO (دعوتنامه شغلی مهاجرت) تنها برای مشاغل رده صفر و سطح A و B صادر می شود. اگر دعوتنامه شغلی شما در سطح C یا D قرار بگیرد اداره کار دعوتنامه شغلی را تایید نمی کند. همین طور هنگام اقدام برای مهاجرت به کانادا باید
 • نوع کاری که انجام می دهید در یکی از رده های صفر، A یا B قرار بگیرید وگرنه سابقه کار شما مورد قبول نیست.
 • می بایست از سابقه کاری کسب شده مرتبط با شغل خود بیشتر از 10سال نگذشته باشد.

فاکتور چهارم: سن و سال

حداکثر امتیاز: 12

امتیازات این فاکتور بر اساس سن شما در روزی که درخواست مهاجرت و کار شما به دست مسئولان مربوطه میرسد حساب میشود.

در ارزیابی این معیار افراد بالای 47 سال امتیازی دریافت نخواهند کرد.

فاکتور پنجم: دعوتنامه شغلی و یا موافقت استخدام

حداکثر امتیاز: 10

در بیشتر مواقع، دعوتنامه ی شغلی و یا موافقت استخدام برای یک شغل تمام وقت و به مدت حداقل 1 سال در یک شرکت کانادایی و در زمینه مهارت های شغلی مورد نیاز میتواند تا 10 امتیاز داشته باشد. البته این در صورتی است که شرکت کانادایی ثابت کند که بعد از حداقل 10 روز تبلیغات، هیچ کارمند مناسبی برای شغل مورد نظر یافت نشده است.

دعوتنامه شغلی Arranged Employment Offer نه تنها 10 امتیاز می آورد بلکه بر روی بخش سازگاری Adaptability نیز تأثیرگذار است. همچنین با داشتن این دعوتنامه از شرط اثبات تمکن مالی معاف می شوید.

فاکتور ششم: سازگاری

حداکثر امتیاز:10

اگر متقاضی متاهل باشد و همسر او واجد شرایط باشد، و یا یکی از اعضای خانواده ی او مقیم کانادا باشد، امکان کسب تا 10 امتیاز وجود دارد.

اکسپرس اینتری Express Entry (مرحله دوم سیستم امتیازدهی)

جدید ترین برنامه اخذ اقامت کانادا در سال 2015 با نام “ورود سریع” “Express Entry” از 1ژانویه 2015 برابر 11 دی ماه 1393 آغاز شده است و در سال 2017 نیز ادامه دارد. در این برنامه تغییرات کلی در روش جذب مهاجر صورت گرفته تا نیاز های بازار کار و تامین مشاغل مورد نظر خود را در راستای بهبود شرایط اقتصادی تامین کند. برنامه ورود سریع 2017 Express Entry به صورت زیر خواهد بود:

 • به بازار کار کانادا و جذب بهترین افراد برای رشد اقتصاد کانادا کمک می کند.
 • برنامه مهاجرت کانادا را به روش کاملا نوین الکترونیکی تبدیل می کند.
 • متقاضیان اخذ اقامت کانادا طی سیستم “ورود سریع” از یکی از روشهای زیر انتخاب خواهند شد:
  • برنامه نیروی متخصص فدرال The Federal Skilled Worker Program
  • برنامه نیروی فنی و حرفه ای کانادا The Federal Skilled Trades Program
  • برنامه تجربه کانادایی The Canadian Experience Class Program
 • به استانهای کانادا اجازه می دهد که نیروی مورد نیاز خود را براساس بازار کار آن منطقه جذب کنند.
 • کارفرماها نقش کلیدی در جذب نیروی مورد نیاز خود را خواهند داشت. کارفرما به بانک اطلاعات مشاغل کانادا دسترسی خواهند داشت.
 • سریعترین روش جذب مهاجر برای ورود به کانادا صورت خواهد گرفت.

موارد امتیاز آور در سیستم اکسپرس اینتری

 • فاکتورهای انسانی و مهارتی
 • فاکتورهای مرتبط با فرد همراه متقاضی اصلی
 • فاکتورهای مرتبط با استان یا نامه پیشنهاد شغلی
 • ارتقا سطح مکالمه و مکاتبه زبان انگلیسی

برنامه “ورود سریع” “Express Entry” دارای دو مرحله است:

ابتدا باید شرایط شما بررسی شود تا ببینید چند امتیاز کسب می کنید، سپس بین دیگر متقاضیان توسط دولت کانادا رتبه دریافت می کنید. در برنامه اکسپرس اینتری افراد براساس سیستم امتیاز بندی از 1 تا 1200 امتیاز کسب می کنند که در حال حاضر قبولی برابر 450 امتیاز می باشد.:

مرحله 1: ایجاد پروفایل EE

متقاضیان مهاجرت به کانادا تقاضای اخذ اقامت دائم خود را با ایجاد پروفایل ایجاد می نمایند. درج اطلاعات فردی شامل: مهارت ها، تجربه کاری، زبان انگلیسی/فرانسه، تحصیلات، اطلاعات شخصی و … ضروری است. این بخش بسیار مهم است و نیازمند تجربه، دانش کافی از بازار کار کانادا، اطلاع از قوانین مهاجرت می باشد و درصد بسزایی در قبولی یا ریجکت شدن پرونده متقاضی دارد.

کاندیداهایی که دارای شرایط قبلی ذکر شده در نیروی متخصص فدرال بوده اند و پروفایل آنها تایید شده است، در استخری از تقاضاهای در حال بررسی ورود پیدا می کنند. اگر کاندیدایی دارای پیشنهاد شغلی نباشد، باید در بانک اطلاعات مشاغل کانادا ثبت نام کند تا با یک کارفرمای کانادایی ارتباط پیدا کند.

نکته مهم این است که اطلاعات شما باید کاملا صحیح باشد، زیرا که اطلاعات غیر واقعی مانع از ورود به استخر کاندیداها تا سالیان متمادی خواهد بود. همچنین تکمیل ناقص یا متناقض با مدارک خواسته شده اداره مهاجرت که بولتن آن برای ویزا آفیس ها کانادا ارسال شده است، باعث ریجکت شدن پرونده متقاضی خواهد شد.

مرحله 2: ارسال دعوتنامه برای اخذ اقامت کانادا

دولت فدرال کانادا، دولت های استانی و همچنین کارفرماها، می توانند از استخر کاندیداها افراد مورد نظر خود را انتخاب کنند. متقاضیان دارای بهترین مهارت ها در بین دیگر افراد کسانیکه دارای پیشنهاد شغلی از کارفرمای محلی یا دولت استانی هستند برای ارسال پرونده مهاجرت به کانادا دعوت خواهند شد. پروفایل تکمیل شده در مرحله قبلی تاثیر مثبتی در انتخاب شما دارد.

کسانیکه بعد از 12 ماه از ورود به استخر تقاضا ها هیچ گونه دعوتنامه ای را دریافت نکردند می توانند با بهبود شرایط خود و استفاده از تجربه وکلا مجددا پرونده خود را جهت ورود به استخر تقاضاها ارسال کنند. البته توجه داشته باشند که باید واجد شرایط یکی از برنامه های اقامتی کنونی باشند.

اثبات تمکن مالی

چنانچه دعوتنامه شغلی نداشته باشید، باید نشان دهید که هنگام ورود به کانادا می توانید مقدار معینی پول نیزبه ازای هر یک از همراهان خود  همراه بیاورید که از حداقل مبالغ تعیین شده توسط اداره مهاجرت کمتر نباشد.

سفارت کانادا در حال حاضر از شما می خواهد که برای اثبات داشتن موجودی، گردش حد اقل شش ماه گذشته حساب بانکی خود را نشان دهید. باید در خاتمه این شش ماه یعنی زمان تهیه مدارک مالی (رسید بانک و غیره) حداقل مبلغ مورد نیاز در حساب بانکی شما موجود باشد. این مبلغ باید متعلق به شما باشد و از کسی قرض نگرفته باشید؛ در نتیجه اگر در آخر شش ماه ناگهان چنین مبلغی در حسابتان مشاهده می شود باید ثابت کنید که متعلق به شماست و مثلا از فروش وسیله نقلیه یا منزل خود به دست آورده اید.

اگر متقاضی نتواند مدارک مورد نیاز برای اثبات داشتن سرمایه ی کافی را تهیه کند، پذیرفته نخواهد شد. میزان سرمایه ی مورد نیاز شما معمولا بر اساس تعداد افراد خانواده که تحت تکلف شخص محسوب میشوند (مانند خود شخص، همسر و فرزندان) مشخص میشود. همراه داشتن و اثبات وجود این پول برای این است که توانایی شخص برای پرداخت هزینه های زندگی خود و خانواده اش ثابت شود، حتی اگر خانواده ی او به همراهش سفر نمیکنند.

چند نکته مهم در مورد امتیاز بندی ها:

 • امتیاز بندی وقتی مهم است که فرد شرایط اساسی مهاجرت را داشته باشد. این شرایط در حال حاضر برای کارکنان ماهر این است که در ده سال اخیر در یکی از مشاغل تعیین شده حداقل یک سال سابقه کار داشته باشند.

یا دارای موافقت استخدام و یا دعوتنامه ی شغلی باشند .

 • افسر مهاجرت قادر است علی رغم امتیازی که می آورید بنا به تشخیص خود شما را مردود یا قبول کند.

این امر به ندرت صورت می پذیرد و لازم است توسط یک افسر مهاجرت دیگر مورد تأیید قرار گیرد.

 • در گذشته افسران مهاجرت می توانستند تا 10 امتیاز بابت “مناسب بودن برای مهاجرت” Suitability به متقاضی اعطا کنند.

این امتیاز در پی مصاحبه با مهاجر و یا بررسی مدارک وی اعطا می شد. در حال حاضر این امکان از افسران مهاجرت گرفته شده و امتیازات صرفاً براساس مواردی که در این مقاله آمد اعطا می شوند.

 • در گذشته افسران مهاجرت طی مصاحبه، میزان آشنایی مهاجر با زبان انگلیسی یا فرانسه را هم می سنجیدند.

در حال حاضر این امکان از افسران مهاجرت گرفته شده و برای سنجش تسلط شما به زبان انگلیسی صرفاً به نتیجه آزمون های زبان شما بسنده می کنند.

 • برای آنکه ویزا دریافت کنید علاوه بر همه موارد فوق لازم است که ممنوع الورود به کانادا نباشید.

ممنوعیت ورود هم مربوط به مسایل کیفری و امنیتی می شود و هم سلامت جسمانی.

نکته: علاوه بر همه ی این موارد شما به مدارک دیگری از جمله گواهی عدم سوء پیشینه، پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه و چکاپ کامل پزشکی نیز نیاز دارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره، با مشاورین مجرب ما تماس بگیرید.

021-88810081-4

لیست مشاغل کانادا به همراه نوع تخصص A و  B و 0

NOC TitleSkill level or type
0011Legislators0
0012Senior government managers and officials0
0013Senior managers – financial, communications and other business services0
0014Senior managers – health, education, social and community services and membership organizations0
0015Senior managers – trade, broadcasting and other services, n.e.c.0
0016Senior managers – construction, transportation, production and utilities0
0111Financial managers0
0112Human resources managers0
0113Purchasing managers0
0114Other administrative services managers0
0121Insurance, real estate and financial brokerage managers0
0122Banking, credit and other investment managers0
0124Advertising, marketing and public relations managers0
0125Other business services managers0
0131Telecommunication carriers managers0
0132Postal and courier services managers0
0211Engineering managers0
0212Architecture and science managers0
0213Computer and information systems managers0
0311Managers in health care0
0411Government managers – health and social policy development and program administration0
0412Government managers – economic analysis, policy development and program administration0
0413Government managers – education policy development and program administration0
0414Other managers in public administration0
0421Administrators – post-secondary education and vocational training0
0422School principals and administrators of elementary and secondary education0
0423Managers in social, community and correctional services0
0431Commissioned police officers0
0432Fire chiefs and senior firefighting officers0
0433Commissioned officers of the Canadian Forces0
0511Library, archive, museum and art gallery managers0
0512Managers – publishing, motion pictures, broadcasting and performing arts0
0513Recreation, sports and fitness program and service directors0
0601Corporate sales managers0
0621Retail and wholesale trade managers0
0631Restaurant and food service managers0
0632Accommodation service managers0
0651Managers in customer and personal services, n.e.c.0
0711Construction managers0
0712Home building and renovation managers0
0714Facility operation and maintenance managers0
0731Managers in transportation0
0811Managers in natural resources production and fishing0
0821Managers in agriculture0
0822Managers in horticulture0
0823Managers in aquaculture0
0911Manufacturing managers0
0912Utilities managers0
1111Financial auditors and accountantsA
1112Financial and investment analystsA
1113Securities agents, investment dealers and brokersA
1114Other financial officersA
1121Human resources professionalsA
1122Professional occupations in business management consultingA
1123Professional occupations in advertising, marketing and public relationsA
1211Supervisors, general office and administrative support workersB
1212Supervisors, finance and insurance office workersB
1213Supervisors, library, correspondence and related information workersB
1214Supervisors, mail and message distribution occupationsB
1215Supervisors, supply chain, tracking and scheduling co-ordination occupationsB
1221Administrative officersB
1222Executive assistantsB
1223Human resources and recruitment officersB
1224Property administratorsB
1225Purchasing agents and officersB
1226Conference and event plannersB
1227Court officers and justices of the peaceB
1228Employment insurance, immigration, border services and revenue officersB
1241Administrative assistantsB
1242Legal administrative assistantsB
1243Medical administrative assistantsB
1251Court reporters, medical transcriptionists and related occupationsB
1252Health information management occupationsB
1253Records management techniciansB
1254Statistical officers and related research support occupationsB
1311Accounting technicians and bookkeepersB
1312Insurance adjusters and claims examinersB
1313Insurance underwritersB
1314Assessors, valuators and appraisersB
1315Customs, ship and other brokersB
1411General office support workersC
1414ReceptionistsC
1415Personnel clerksC
1416Court clerksC
1422Data entry clerksC
1423Desktop publishing operators and related occupationsC
1431Accounting and related clerksC
1432Payroll clerksC
1434Banking, insurance and other financial clerksC
1435CollectorsC
1451Library assistants and clerksC
1452Correspondence, publication and regulatory clerksC
1454Survey interviewers and statistical clerksC
1511Mail, postal and related workersC
1512Letter carriersC
1513Couriers, messengers and door-to-door distributorsC
1521Shippers and receiversC
1522Storekeepers and partspersonsC
1523Production logistics co-ordinatorsC
1524Purchasing and inventory control workersC
NOC TitleSkill level or type
1525DispatchersC
1526Transportation route and crew schedulersC
2111Physicists and astronomersA
2112ChemistsA
2113Geoscientists and oceanographersA
2114Meteorologists and climatologistsA
2115Other professional occupations in physical sciencesA
2121Biologists and related scientistsA
2122Forestry professionalsA
2123Agricultural representatives, consultants and specialistsA
2131Civil engineersA
2132Mechanical engineersA
2133Electrical and electronics engineersA
2134Chemical engineersA
2141Industrial and manufacturing engineersA
2142Metallurgical and materials engineersA
2143Mining engineersA
2144Geological engineersA
2145Petroleum engineersA
2146Aerospace engineersA
2147Computer engineers (except software engineers and designers)A
2148Other professional engineers, n.e.c.A
2151ArchitectsA
2152Landscape architectsA
2153Urban and land use plannersA
2154Land surveyorsA
2161Mathematicians, statisticians and actuariesA
2171Information systems analysts and consultantsA
2172Database analysts and data administratorsA
2173Software engineers and designersA
2174Computer programmers and interactive media developersA
2175Web designers and developersA
2211Chemical technologists and techniciansB
2212Geological and mineral technologists and techniciansB
2221Biological technologists and techniciansB
2222Agricultural and fish products inspectorsB
2223Forestry technologists and techniciansB
2224Conservation and fishery officersB
2225Landscape and horticulture technicians and specialistsB
2231Civil engineering technologists and techniciansB
2232Mechanical engineering technologists and techniciansB
2233Industrial engineering and manufacturing technologists and techniciansB
2234Construction estimatorsB
2241Electrical and electronics engineering technologists and techniciansB
2242Electronic service technicians (household and business equipment)B
2243Industrial instrument technicians and mechanicsB
2244Aircraft instrument, electrical and avionics mechanics, technicians and inspectorsB
2251Architectural technologists and techniciansB
2252Industrial designersB
2253Drafting technologists and techniciansB
2254Land survey technologists and techniciansB
2255Technical occupations in geomatics and meteorologyB
2261Non-destructive testers and inspection techniciansB
2262Engineering inspectors and regulatory officersB
2263Inspectors in public and environmental health and occupational health and safetyB
2264Construction inspectorsB
2271Air pilots, flight engineers and flying instructorsB
2272Air traffic controllers and related occupationsB
2273Deck officers, water transportB
2274Engineer officers, water transportB
2275Railway traffic controllers and marine traffic regulatorsB
2281Computer network techniciansB
2282User support techniciansB
2283Information systems testing techniciansB
3011Nursing co-ordinators and supervisorsA
3012Registered nurses and registered psychiatric nursesA
3111Specialist physiciansA
3112General practitioners and family physiciansA
3113DentistsA
3114VeterinariansA
3121OptometristsA
3122ChiropractorsA
3124Allied primary health practitionersA
3125Other professional occupations in health diagnosing and treatingA
3131PharmacistsA
3132Dietitians and nutritionistsA
3141Audiologists and speech-language pathologistsA
3142PhysiotherapistsA
3143Occupational therapistsA
3144Other professional occupations in therapy and assessmentA
3211Medical laboratory technologistsB
3212Medical laboratory technicians and pathologists’ assistantsB
3213Animal health technologists and veterinary techniciansB
3214Respiratory therapists, clinical perfusionists and cardiopulmonary technologistsB
3215Medical radiation technologistsB
3216Medical sonographersB
3217Cardiology technologists and electrophysiological diagnostic technologists, n.e.c.B
3219Other medical technologists and technicians (except dental health)B
3221DenturistsB
3222Dental hygienists and dental therapistsB
3223Dental technologists, technicians and laboratory assistantsB
3231OpticiansB
3232Practitioners of natural healingB
3233Licensed practical nursesB
3234Paramedical occupationsB
3236Massage therapistsB
3237Other technical occupations in therapy and assessmentB
3411Dental assistantsC
3413Nurse aides, orderlies and patient service associatesC
3414Other assisting occupations in support of health servicesC
4011University professors and lecturersA
4012Post-secondary teaching and research assistantsA
4021College and other vocational instructorsA
4031Secondary school teachersA
4032Elementary school and kindergarten teachersA
4033Educational counsellorsA
4111JudgesA
4112Lawyers and Quebec notariesA
4151PsychologistsA
4152Social workersA
4153Family, marriage and other related counsellorsA
4154Professional occupations in religionA
4155Probation and parole officers and related occupationsA
4156Employment counsellorsA
4161Natural and applied science policy researchers, consultants and program officersA
4162Economists and economic policy researchers and analystsA
4163Business development officers and marketing researchers and consultantsA
4164Social policy researchers, consultants and program officersA
4165Health policy researchers, consultants and program officersA
4166Education policy researchers, consultants and program officersA
4167Recreation, sports and fitness policy researchers, consultants and program officersA
4168Program officers unique to governmentA
4169Other professional occupations in social science, n.e.c.A
4211Paralegal and related occupationsB
4212Social and community service workersB
4214Early childhood educators and assistantsB
4215Instructors of persons with disabilitiesB
4216Other instructorsB
4217Other religious occupationsB
4311Police officers (except commissioned)B
4312FirefightersB
4313Non-commissioned ranks of the Canadian ForcesB
4411Home child care providersC
4412Home support workers, housekeepers and related occupationsC
4413Elementary and secondary school teacher assistantsC
4421Sheriffs and bailiffsC
4422Correctional service officersC
4423By-law enforcement and other regulatory officers, n.e.c.C
5111LibrariansA
5112Conservators and curatorsA
5113ArchivistsA
5121Authors and writersA
5122EditorsA
5123JournalistsA
5125Translators, terminologists and interpretersA
5131Producers, directors, choreographers and related occupationsA
5132Conductors, composers and arrangersA
5133Musicians and singersA
5134DancersA
5135Actors and comediansA
5136Painters, sculptors and other visual artistsA
5211Library and public archive techniciansB
5212Technical occupations related to museums and art galleriesB
5221PhotographersB
5222Film and video camera operatorsB
5223Graphic arts techniciansB
5224Broadcast techniciansB
5225Audio and video recording techniciansB
5226Other technical and co-ordinating occupations in motion pictures, broadcasting and the performing artsB
5227Support occupations in motion pictures, broadcasting, photography and the performing artsB
5231Announcers and other broadcastersB
5232Other performers, n.e.c.B
5241Graphic designers and illustratorsB
5242Interior designers and interior decoratorsB
5243Theatre, fashion, exhibit and other creative designersB
5244Artisans and craftspersonsB
5245Patternmakers – textile, leather and fur productsB
5251AthletesB
5252CoachesB
5253Sports officials and refereesB
5254Program leaders and instructors in recreation, sport and fitnessB
6211Retail sales supervisorsB
6221Technical sales specialists – wholesale tradeB
6222Retail and wholesale buyersB
6231Insurance agents and brokersB
6232Real estate agents and salespersonsB
6235Financial sales representativesB
6311Food service supervisorsB
6312Executive housekeepersB
6313Accommodation, travel, tourism and related services supervisorsB
6314Customer and information services supervisorsB
6315Cleaning supervisorsB
6316Other services supervisorsB
6321ChefsB
6322CooksB
6331Butchers, meat cutters and fishmongers – retail and wholesaleB
6332BakersB
6341Hairstylists and barbersB
6342Tailors, dressmakers, furriers and millinersB
6343Shoe repairers and shoemakersB
6344Jewellers, jewellery and watch repairers and related occupationsB
6345UpholsterersB
6346Funeral directors and embalmersB
6411Sales and account representatives – wholesale trade (non-technical)C
6421Retail salespersonsC
6511Maîtres d’hôtel and hosts/hostessesC
6512BartendersC
6513Food and beverage serversC
6521Travel counsellorsC
6522Pursers and flight attendantsC
6523Airline ticket and service agentsC
6524Ground and water transport ticket agents, cargo service representatives and related clerksC
6525Hotel front desk clerksC
6531Tour and travel guidesC
6532Outdoor sport and recreational guidesC
6533Casino occupationsC
6541Security guards and related security service occupationsC
6551Customer services representatives – financial institutionsC
6552Other customer and information services representativesC
6561Image, social and other personal consultantsC
6562Estheticians, electrologists and related occupationsC
6563Pet groomers and animal care workersC
6564Other personal service occupationsC
6611CashiersD
6621Service station attendantsD
6622Store shelf stockers, clerks and order fillersD
6623Other sales related occupationsD
6711Food counter attendants, kitchen helpers and related support occupationsD
6721Support occupations in accommodation, travel and facilities set-up servicesD
6722Operators and attendants in amusement, recreation and sportD
6731Light duty cleanersD
6732Specialized cleanersD
6733Janitors, caretakers and building superintendentsD
6741Dry cleaning, laundry and related occupationsD
6742Other service support occupations, n.e.c.D
7201Contractors and supervisors, machining, metal forming, shaping and erecting trades and related occupationsB
7202Contractors and supervisors, electrical trades and telecommunications occupationsB
7203Contractors and supervisors, pipefitting tradesB
7204Contractors and supervisors, carpentry tradesB
7205Contractors and supervisors, other construction trades, installers, repairers and servicersB
7231Machinists and machining and tooling inspectorsB
7232Tool and die makersB
7233Sheet metal workersB
7234BoilermakersB
7235Structural metal and platework fabricators and fittersB
7236IronworkersB
7237Welders and related machine operatorsB
7241Electricians (except industrial and power system)B
7242Industrial electriciansB
7243Power system electriciansB
7244Electrical power line and cable workersB
7245Telecommunications line and cable workersB
7246Telecommunications installation and repair workersB
7247Cable television service and maintenance techniciansB
7251PlumbersB
7252Steamfitters, pipefitters and sprinkler system installersB
7253Gas fittersB
7271CarpentersB
7272CabinetmakersB
7281BricklayersB
7282Concrete finishersB
7283TilesettersB
7284Plasterers, drywall installers and finishers and lathersB
7291Roofers and shinglersB
7292GlaziersB
7293InsulatorsB
7294Painters and decorators (except interior decorators)B
7295Floor covering installersB
7301Contractors and supervisors, mechanic tradesB
7302Contractors and supervisors, heavy equipment operator crewsB
7303Supervisors, printing and related occupationsB
7304Supervisors, railway transport operationsB
7305Supervisors, motor transport and other ground transit operatorsB
7311Construction millwrights and industrial mechanicsB
7312Heavy-duty equipment mechanicsB
7313Refrigeration and air conditioning mechanicsB
7314Railway carmen/womenB
7315Aircraft mechanics and aircraft inspectorsB
7316Machine fittersB
7318Elevator constructors and mechanicsB
7321Automotive service technicians, truck and bus mechanics and mechanical repairersB
7322Motor vehicle body repairersB
7331Oil and solid fuel heating mechanicsB
7332Appliance servicers and repairersB
7333Electrical mechanicsB
7334Motorcycle, all-terrain vehicle and other related mechanicsB
7335Other small engine and small equipment repairersB
7361Railway and yard locomotive engineersB
7362Railway conductors and brakemen/womenB
7371Crane operatorsB
7372Drillers and blasters – surface mining, quarrying and constructionB
7373Water well drillersB
7381Printing press operatorsB
7384Other trades and related occupations, n.e.c.B
7441Residential and commercial installers and servicersC
7442Waterworks and gas maintenance workersC
7444Pest controllers and fumigatorsC
7445Other repairers and servicersC
7451Longshore workersC
7452Material handlersC
7511Transport truck driversC
7512Bus drivers, subway operators and other transit operatorsC
7513Taxi and limousine drivers and chauffeursC
7514Delivery and courier service driversC
7521Heavy equipment operators (except crane)C
7522Public works maintenance equipment operators and related workersC
7531Railway yard and track maintenance workersC
7532Water transport deck and engine room crewC
7533Boat and cable ferry operators and related occupationsC
7534Air transport ramp attendantsC
7535Other automotive mechanical installers and servicersC
7611Construction trades helpers and labourersD
7612Other trades helpers and labourersD
7621Public works and maintenance labourersD
7622Railway and motor transport labourersD
8211Supervisors, logging and forestryB
8221Supervisors, mining and quarryingB
8222Contractors and supervisors, oil and gas drilling and servicesB
8231Underground production and development minersB
8232Oil and gas well drillers, servicers, testers and related workersB
8241Logging machinery operatorsB
8252Agricultural service contractors, farm supervisors and specialized livestock workersB
8255Contractors and supervisors, landscaping, grounds maintenance and horticulture servicesB
8261Fishing masters and officersB
8262Fishermen/womenB
8411Underground mine service and support workersC
8412Oil and gas well drilling and related workers and services operatorsC
8421Chain saw and skidder operatorsC
8422Silviculture and forestry workersC
8431General farm workersC
8432Nursery and greenhouse workersC
8441Fishing vessel deckhandsC
8442Trappers and huntersC
8611Harvesting labourersD
8612Landscaping and grounds maintenance labourersD
8613Aquaculture and marine harvest labourersD
8614Mine labourersD
8615Oil and gas drilling, servicing and related labourersD
8616Logging and forestry labourersD
9211Supervisors, mineral and metal processingB
9212Supervisors, petroleum, gas and chemical processing and utilitiesB
9213Supervisors, food, beverage and associated products processingB
9214Supervisors, plastic and rubber products manufacturingB
9215Supervisors, forest products processingB
9217Supervisors, textile, fabric, fur and leather products processing and manufacturingB
9221Supervisors, motor vehicle assemblingB
9222Supervisors, electronics manufacturingB
9223Supervisors, electrical products manufacturingB
9224Supervisors, furniture and fixtures manufacturingB
9226Supervisors, other mechanical and metal products manufacturingB
9227Supervisors, other products manufacturing and assemblyB
9231Central control and process operators, mineral and metal processingB
9232Petroleum, gas and chemical process operatorsB
9235Pulping, papermaking and coating control operatorsB
9241Power engineers and power systems operatorsB
9243Water and waste treatment plant operatorsB
9411Machine operators, mineral and metal processingC
9412Foundry workersC
9413Glass forming and finishing machine operators and glass cuttersC
9414Concrete, clay and stone forming operatorsC
9415Inspectors and testers, mineral and metal processingC
9416Metalworking and forging machine operatorsC
9417Machining tool operatorsC
9418Other metal products machine operatorsC
9421Chemical plant machine operatorsC
9422Plastics processing machine operatorsC
9423Rubber processing machine operators and related workersC
9431Sawmill machine operatorsC
9432Pulp mill machine operatorsC
9433Papermaking and finishing machine operatorsC
9434Other wood processing machine operatorsC
9435Paper converting machine operatorsC
9436Lumber graders and other wood processing inspectors and gradersC
9437Woodworking machine operatorsC
9441Textile fibre and yarn, hide and pelt processing machine operators and workersC
9442Weavers, knitters and other fabric making occupationsC
9445Fabric, fur and leather cuttersC
9446Industrial sewing machine operatorsC
9447Inspectors and graders, textile, fabric, fur and leather products manufacturingC
9461Process control and machine operators, food, beverage and associated products processingC
9462Industrial butchers and meat cutters, poultry preparers and related workersC
9463Fish and seafood plant workersC
9465Testers and graders, food, beverage and associated products processingC
9471Plateless printing equipment operatorsC
9472Camera, platemaking and other prepress occupationsC
9473Binding and finishing machine operatorsC
9474Photographic and film processorsC
9521Aircraft assemblers and aircraft assembly inspectorsC
9522Motor vehicle assemblers, inspectors and testersC
9523Electronics assemblers, fabricators, inspectors and testersC
9524Assemblers and inspectors, electrical appliance, apparatus and equipment manufacturingC
9525Assemblers, fabricators and inspectors, industrial electrical motors and transformersC
9526Mechanical assemblers and inspectorsC
9527Machine operators and inspectors, electrical apparatus manufacturingC
9531Boat assemblers and inspectorsC
9532Furniture and fixture assemblers and inspectorsC
9533Other wood products assemblers and inspectorsC
9534Furniture finishers and refinishersC
9535Plastic products assemblers, finishers and inspectorsC
9536Industrial painters, coaters and metal finishing process operatorsC
9537Other products assemblers, finishers and inspectorsC
9611Labourers in mineral and metal processingD
9612Labourers in metal fabricationD
9613Labourers in chemical products processing and utilitiesD
9614Labourers in wood, pulp and paper processingD
9615Labourers in rubber and plastic products manufacturingD
9616Labourers in textile processingD
9617Labourers in food, beverage and associated products processingD
9618Labourers in fish and seafood processingD
9619Other labourers in processing, manufacturing and utilitiesD

کار در کانادا

درآمد در کانادا

میانگین درآمد ساعتی در کانادا برابر با 25.46 $ در ساعت است. در جدول های زیر توضیحات بیشتری برای شما قرار داده شده است.

میانگین درآمد ساعتی براساس جنسیت و ساعت کاری:

درآمد بر اساس جنسیت و نوع کارمیانگین درآمد ساعتی در 2016
آقا$27.29
خانم$23.55
کارمند تمام وقت$26.91
کارمند نیمه وقت$17.93

میانگین درآمد هفتگی در زمینه های مختلف:

تخصصمیانگین درآمد هفتگی در سال 2016
Forestry, logging and support$1,036
Mining and quarrying, and oil and gas extraction$1,951
Utilities$1,674
Construction$1,230
Manufacturing$1095
Wholesale trade$1,169
Retail trade$571
Transportation and warehousing$1,044
Information and cultural industries$1,304
Finance and insurance$1,254
Real estate and rental and leasing$994
Professional, scientific and technical services$1,285
Management of companies and enterprises$1,474
Administrative and support, waste management and remediation services$808
Educational services$1,051
Health care and social assistance$869
Arts, entertainment and recreation$577
Accommodation and food services$382
Other services (excluding public administration)$804
Public administration$1,203

ساعت کاری و تعطیلات در کانادا

ساعت کاری استاندارد در کانادا 8 ساعت درروز و 40 ساعت در هفته میباشد . در بیشتر شرکت ها روز های شنبه و یکشنبه ، و در برخی موارد فقط روزهای یکشنبه تعطیل هستند. علاوه بر این کارمندان معمولا در سال اول کاری خود 10 روز و از سال دوم به بعد 15 روز مرخصی و یا تعطیلی سالیانه دارند. از طرفی کانادا هر سال 10 تعطیلی رسمی نیز دارد . در برخی از شهر ها علاوه بر این ده روز ، تعطیلات محلی دیگری هم وجود دارد.

بازنشستگی در کانادا

سن بازنشستگی در کانادا 65 سال میباشد. بازنشستگان کانادایی علاوه بر مزایای مالی و تفریحی فراوان، عدم پرداخت مالیات و بیمه ی قوی سلامت، ماهانه نیز مستمری تحت عنوان CPP دریافت میکنند که بسته به حقوق و مدت زمان سابقه ی کاری متفاوت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره، با مشاورین مجرب ما تماس بگیرید.

021-88810081-4

هزینه ی زندگی در کانادا

به طور کل هزینه ی زندگی، اجاره و یا خرید خانه، خورد و خوراک، بنزین، برق و … حتی در شهر های ونکوور و تورنتو که گران ترین شهر ها ی کانادا هستند از بیشتر شهر ها و کشور های پیشرفته ی اروپایی و امریکایی کمتر است.

میانگین قیمت خرید خانه در استان های مختلف کانادا:

استانمیانگین قیمت خرید خانه
British Columbia$663,000
Ontario$518,000
Alberta$404,000
Quebec$285,000
Saskatchewan$303,000
Newfoundland / Labrador$253,000
Manitoba$276,000
Nova Scotia$222,000
Prince Edward Island$180,000
New Brunswick$165,000
Canadian Average$481,000

میانگین اجاره ی خانه:

میانگین اجارهخانه
818 $آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر
654 $آپارتمان 1 خوابه در اطراف شهر
1345 $آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر
1000 $آپارتمان 3 خوابه در اطراف شهر

میانگین قیمت رستوران ها:

میانگین قیمتغذا و نوشیدنی در رستوران ها
10.94 $یک وعده غذای کامل در یک رستوران متوسط
6.57 $غذای مک دونالد و فست فود های مشابه
2.78 $کاپوچینو
1.40 $نوشابه
1.22 $آب

میانگین قیمت خرید مواد خوراکی:

میانگین قیمتخرید
1.50 $شیر 1 لیتری
2.00 $نان
2.90 $یک کیلو برنج
8.00 $یک کیلو پنیر
9.30 $یک کیلو سینه ی مرغ بدون پوست و استخوان
10.00 $یک کیلو گوشت گاو
1.20 $یک کیلو موز
1.80 $یک کیلو سیب زمینی
2.50 $یک کیلو سیب
2.40 $تخم مرغ ( 12 عدد )
8.75 $یک بسته سیگار مارلبرو

حمل و نقل:

میانگین هزینهحمل و نقل
حدودا 50$کارت ماهیانه حمل و نقل عمومی
2.00 $بلیط یک طرفه قطار های درون شهری
0.79 $هر لیتر بنزین
16777.00 $Volkswagen Golf 1.4 90 KW Trendlineو ماشین های مدرن و جدید هم رده

قبوض و خدمات:

میانگینقبوض و خدمات
ماهیانه حدود 100 $برق، آب ، گاز ، گرمایش و ….
دقیقه ای حدود 0.20 $مکالمه ی موبایل داخلی
ماهیانه 44 $اینترنت 10Mbps, Unlimited Data, Cable/ADSL

ایرانیان کانادا

طبق آمار سال 2015 بیش از 210 هزار ایرانی در کانادا زندگی میکنند و بیشتر آنها در شهر هایی همچون Richmond Hill ، Toronto، غرب Vancouver ، Montreal و Ottawa ساکن هستند. کانادایی ها، ایرانیان را به عنوانی قشری تحصیلکرده و فرهیخته میشناسند، استادان دانشگاه، مهندسین و پزشک های ایرانی در کانادا جزو بهترین ها محسوب میشوند. مجلات، کانال های تلویزیونی، رستوران ها، فروشگاه ها و دیگر مراکز ایرانی در شهرهای ایرانی نشین کانادا فراوانند.

استان کبک

یکی از معادن کار در کانادا با شرایط زندگی بسیار مطلوب و امکانات بینظیر، استان فرانسوی زبان کبک است. اما این استان قوانین متفاوت و مخصوص خودش را در زمینه ی قبول کارکنان ماهر دارد. به این صورت که برای کار در این استان باید در دو مرحله اقدام کنید.

مرحله ی اول: در ابتدا باید برای دریافت گواهی انتخاب certificate of selection(Certificate de sélection du Québec) اقدام کنید. این مدرک ثابت میکند که کبک شما را به عنوان یک مهاجر قبول کرده است.

مرحله ی دوم: اگر کبک شما را انتخاب کند، باید برای شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC)اقدام کنید.

سقف تعداد ثبت نام های سالیانه قابل قبول برای کارکنان ماهر متقاضی کار در کبک 5000 عدد است، با این وجود در صورتیکه شخص دعوتنامه کاری و موافقت استخدام از یک کمپانی را داشته باشد، این محدودیت شامل او نمیشود.

اقتصاد کانادا

کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه می‌باشد. این کشور دارای اقتصاد بازار آزاد است. کانادا با تولید ناخالص داخلی آسمی در حدود ۱/۷۹ تریلیون دلار در رده یازدهم بزرگترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت.

در قرن گذشته رشد تأثیر گذار بخش‌های خدماتی، معدن، کارخانجات، باعث شد که اقتصاد این کشور که وابستگی زیادی به اقتصاد مناطق روستایی داشت به اقتصاد شهری و صنعتی، تغییر یابد. همانند دیگر کشورهای جهان اول، اقتصاد کانادا، با صنایع خدماتی اداره می‌شود، که سه‌چهارم کانادایی‌ها در این صنعت مشغول به کارند.

کانادا یکی از معدودترین کشورهای پیشرفته‌ای است که صادرکنندهٔ انرژی خالص در جهان است. کانادا دارای ذخایر وسیعی از گاز طبیعی در سواحل شرق و منابع بزرگ گاز و نفت در آلبرتا است.

کشور کانادا یکی از عرضه کنندگان اصلی محصولات کشاورزی است که منطقهٔ استپ این کشور یکی از مهم‌ترین عرضه کنندگان غلات مثل گندم و انواع دیگر در دنیاست.

کانادا بزرگ‌ترین تولید کنندهٔ اورانیوم و روی و بسیاری از محصولات منابع طبیعی، مثل طلا، نیکل، آلومینیوم وسرب است.

این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (از جمله گندم،دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است. دو صنعت نفت خام و چوب‌بری هم در این کشور جزو مهم‌ترین صنایع به حساب می‌آید.

این کشور از نظر صنعت و فناوری، کشوری پیشرفته است که سیستم اقتصادی آن به شدت به خصوص در بخش بازرگانی و داد و ستد به ایالات متّحده وابسته است، به نحوی که باعث شده این کشور رابطهٔ اقتصادی پیچیده و بلند مدتی را با این کشور داشته باشد – وابستگی این کشور به بخش منابع طبیعی گرانبهایش نیز بسیار زیاد می‌باشد.

درباره کانادا

کانادا: (Canada) کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان (فدرال) و یازده مرکز اداری و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است. کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس فدرال کشور قرار دارد.

حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است. ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده است. این کشور توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته‌اند.

هرچند کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه می‌باشد. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترال و ونکوور می‌باشند.

نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، زیان‌هایی هم برای کانادا در پی داشته است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این زیان‌ها است.

کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، پهناورترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد.